W kościele ewangelicko-augsburskim w Rybniku zbliża się ważne wydarzenie – 235. rocznica jego założenia. Z tej okazji przewidziano szereg atrakcji mających na celu przypomnienie bogatej historii lokalnej społeczności ewangelickiej.
Początki ewangelików w Rybniku sięgają czasów Reformacji, jednak formalne działania Kościoła zaczęły się na nowo w XVIII w. Przełomowym momentem był fakt utworzyłenia dom udla inwalidów wojennych w rybnickim zamku. Z myślą o żołnierzach i ich rodzinach w 1791 r. przekształcono starą drewnianą sieciarnię zamkową w miejsce modlitwy.
Pierwszy kościół spalił się w 1796 r., ale natychmiast przystąpiono do jego odbudowy. Kolejny pożar wybuchł w 1853 r., powodując znaczące zniszczenia, co skłoniło władze do podjęcia decyzji o wzniesieniu nowej świątyni. W ten sposób powstał murowany budynek przy ul. Miejskiej, który służy wiernym do dziś. W jego wnętrzu znajdują się cenne zabytki, takie jak XIX-wieczny obraz „Pocieszający Chrystus”. Charakterystycznym elementem tego obiektu jest dobudowana później neoromańska wieża.
Obchody jubileuszu rozpoczną się 26 czerwca o 18:00 koncertem „Solus Christus” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Wydarzenie będzie miało miejsce w kościele ewangelicko-augsburskim ap. Piotra i Pawła przy ul. Miejskiej 12. Uroczyste nabożeństwo, które zwieńczy obchody, odbędzie się 28 czerwca o 9:30, a kazanie wygłosi biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

fot. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Rybniku/Facebook
oprac. /kp/

